Rychlá navigace v článku: Cena obvykláSmlouva pronájem pozemkuSmlouva pronájem zahradyPronájem a daněPronájem a DPHPronájem obecního pozemkuPozemky u vody

Jaká je cena obvyklá za pronájem pozemku?

Při oceňování pozemku se zjednodušeně řečeno vychází z cen, typických pro srovnatelné nemovitosti v dané lokalitě a v době, kdy chcete pronajímat. Pokud v dané lokalitě nejsou dostupné další konkurenční pronájmy pozemků, můžete si dovolit experimentovat.

V každém případě doporučujeme začít s cenou pronájmu pozemku vyšší a pokud se dlouho neozve zájemce, zkuste nejprve upravit popis nabídky a fotografie. Když to nepřinese efekt, zkuste snížit cenu za nájem pozemku.

Pokud se rozhodnete pronajímat pozemek, můžete využít inzerce zdarma na tomto webu. Je to rychlé, při registraci stačí zadat jen email a heslo.

Smlouva na pronájem pozemku

Pokud potřebujete smlouvu o pronájmu pozemku, připravili jsme pro Vás vzor nájemní smlouvy na pronájem pozemku k vytisknutí:

Tento vzor se dá po úpravě případně použít i pro pronájem zemědělských pozemků nebo pronájem pozemku pro karavan atp.

Pronájem pozemku a daně

Daň z pronájmu je součást běžného daňového přiznání kde jsou příjmy z pronájmu přímo jednou z položek formuláře. Zdanění pronájmu pozemku ukládá zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Při zdanění můžete využít nejen odpočty a slevy na dani, ale také nezdanitelné položky. Zákon rozlišuje to, jestli nemovitost pronajímáte jako fyzická osoba a nebo právnická osoba. Kde platí, že právnická osoba má vyšší zdanění než osoba fyzická.

Jako fyzická osoba, která pronajímá pozemek, musíte podle zákona o daních z příjmů, zdanit své příjmy z pronájmu ve výši 15% daně. Pokud je pozemek v katastru nemovitostí zapsán jako společné jmění manželů, potom příjmy z pronájmu daní pouze jeden z manželů.

Pokud nemovitost k pronájmu vlastní právnická osoba, podléhají příjmy z nájmu 19 % daně. Zdanění u právnické osoby probíhá zcela odlišně, proto doporučujeme spolupráci s nějakým dobrým daňovým poradcem.

(Chcete zde mít odkaz na Vaší firmu?)

Pokud jsou vaše příjmy z pronájmu menší než 6 000 Kč za rok, nemusíte je do daňového přiznání uvádět. To platí také pokud nemáte jiné zdanitelné příjmy – potom je takový limit dokonce 15 000 Kč za rok.

Pronájem pozemku a DPH

Pronájem pozemku je dle § 56a zákona č. 235/2004 sb. od DPH osvobozen. Výjimkou je ale pronájmu pozemku, jehož součástí je stavba a tento pronájem trvá nejvýše 48 hodin. Druhou výjimkou je pronájem pozemku, který slouží pro účely parkování. Pronajímatel má možnost se u nájmů osvobozených od DPH dobrovolně rozhodnout pro uplatňování DPH s předchozím souhlasem nájemce.

Potřebujete zaslat žádost o pronájem obecního pozemku?

Pronájem pozemků probíhá ve dvou fázích. Rada (případně zastupitelstvo) obce schvaluje na svém zasedání záměr pronájmu pozemku. Záměr pronájmu se musí vyvěsit na úřední desku (i elektronickou) na dobu nejméně 15 dnů. Pokud potřebujete vzor žádosti o pronájmu pozemku, který patří obci, připravili jsme pro Vás takový vzor k vytisknutí:

Pronájem zahrady

Jistě jste někde zahlédli inzeráty s názvem Hledám pronájem zahrady nebo Zahrada na pronájem. Většinou jde o dlouhodobý pronájem zahrady ale v poslední době je stále populárnější pronajímat zahradu pro nějakou společenskou událost. Například na firemní akci, svatbu, oslavu narozenin nebo jen na dovolenou. V některých případech, pokud si pronajímáte zahradu třeba s ovocnými stromy, můžeme mluvit o nájmu pachtovní smlouvou. To v případě, pokud se chystáte plody takových stromů sklízet a užívat.

Smlouva na pronájem zahrady

Pokud se rozhodnete pronajímat zahradu, můžete využít inzerce zdarma na tomto webu. Je to rychlé, stačí zadat jen email a heslo. Pokud potřebujete vzor smlouvy o pronájmu zahrady, připravili jsme pro Vás takový vzor k vytisknutí:

Tento vzor se dá po úpravě případně použít i pro pronájem zahrady s chatkou či chalupou, pronájem domu se zahradou nebo pronájem bytu se zahradou.

Pronájem pozemku u vody

Pokud uvažujete hledat dlouhodobý pronájem pozemku u vody, rybníku nebo pronájem pozemku u řeky dejte si pozor zda se nachází v záplavovém území. Ministerstvo životního prostředí zabezpečuje na základě podkladů správců vodních toků evidenci a prezentaci záplavových území v informačním systému veřejné správy POVIS. Aktualizace evidence záplavových území probíhá v systému POVIS třikrát až čtyřikrát do roka.

Poslední dobou je velmi oblíbený pronájem pozemku u vody pro rybáře. Trendem je nabízet k pronájmu pozemku pro rybáře také doplňkový servis a připravené veškeré potřebné vybavení k rybolovu s plnohodnotným zázemím pro pohodové kempování jako je prodej dřeva nebo zajištění pitné vody.


Přihlásit se

Registrovat se

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.